DFM 36CR0234-ML
36C Series
Get Quotation
  • 36C Series Color FPD-Link III Camera
  • FPD-Link III Interface
  • 1/2.6 inch onsemi CMOS AR0234 Sensor
  • 1,920×1,200 (2.3 MP), up to 100 fps
  • Pixel Size: H: 3 µm, V: 3 µm
  • Sensor Size: 5,8 mm x 3,6 mm
  • Sensor Diagonal: 6,8 mm
  • Global Shutter
  • Trigger and I/O Inputs
  • Only 30×30×27.5 mm
  • Specification
  • Documentation
  • Downloads
  • Cables
  • Optics
General Behavior
Dynamic Range 10 bit
Resolution 1,920×1,200 (2.3 MP)
Frame Rate 100 fps
Video Output Format 10-Bit Bayer (GR)
Interface (Optical)
Sensor Type CMOS
Sensor Specification onsemi AR0234
Shutter Global
Format 1/2.6 inch
Pixel Size H: 3 µm, V: 3 µm
Sensor Size H: 5,8 mm, V: 3,6 mm
Sensor Diagonal 6,8 mm
Lens Mount M12x0.5, optional
Interface (Electrical)
Interface FPD-Link III
Supply Voltage 27 VDC to 10 VDC
Current Consumption Approx. 95 mA @ 18 VDC
Auto-Iris Control
Trigger
I/O
Interface (Mechanical)
Dimensions H: 30 mm, W: 30 mm, L: 27.5 mm
Mass 12 g
Adjustments
Shutter 15 µs to 0.25 s
Gain 0 dB to 19.2 dB
Environmental
Temperature (Operating) -5 °C to 45 °C
Temperature (Storage) -20 °C to 60 °C
Humidity (Operating) 20 % to 80 % (non-condensing)
Humidity (Storage) 20 % to 95 % (non-condensing)